Zabawy weselne – doskonały dodatek czy niewygodna tradycja?

Świat pędzi do przodu. Zmieniają się poglądy i preferencje.

Kiedyś na weselu wszystkim wystarczał schabowy z ziemniakami i mizerią. Dziś Państwo Młodzi potrafią skomponować różnorodne i zaskakujące gości menu składające się z wielu ciekawych dań.
Czasy się zmieniają.

Zależy nam na łączeniu nowoczesnych trendów z duchem rodzimej tradycji. Tak aby świetnie bawili się zarówno młodzi jak i starsi. Mały urwis Maksio, niedosłysząca babcia Kazia, lekko mrukowaty wuj Jan, młode pokolenie i-padów, jak i stateczny tata Piotr.

Chcemy, żeby duch tradycji polskich weseli był żywy na naszych imprezach. Doświadczenie pokazuje, że pewne elementy nie tylko nie starzeją się, ale wręcz podkreślają wagę uroczystości.

Ważnym punktem na niemal każdym weselu są m.in.:

  • Powitanie Państwa Młodych chlebem i solą
  • Oczepiny, których skład zabaw wybiera Para Młoda
  • Wznoszenie toastów i podziękowanie rodzicom

Jednak dzięki doświadczeniom w branży organizacji uroczystości, zauważyliśmy, że niektóre zabawy mogą być dla gości niekomfortowe, a czasem wręcz krępujące. Nie wszystkim pasuje dotykanie kolan, czy zdejmowanie weselnych kreacji. Niedawno, gdy zbieraliśmy ludzi do jednej z zabaw, podszedł do mnie facet i szeptem powiedział: tylko proszę, żebym nie musiał się rozbierać.

Często miałem wrażenie, że niektóre zabawy są na gościach wręcz wymuszane (głos wodzireja nieubłaganie dochodzący z głośników: a teraz zapraszamy do środeczka panią w czerwonej sukience!).

Zabawy, które są miłą odmianą to np. gry ruchowe i zręcznościowe, naszym zdaniem nieinwazyjne i niekrępujące. Mają przede wszystkim zintegrować gości.

Na przykład:

1. Sombrero Toss – gra zręcznościowa nawiązująca do meksykańskich tradycji. Polega na tym, że gracze starają się celnym rzutem umieścić meksykańskie kapelusze na pachołkach. Kupa śmiechu i zabawy.

2. Ring Toss – Jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat. Prosta i niesamowicie zabawna – szczególnie po weselnej wódce. Podobnie jak w poprzedniej grze i tu mamy okazję wykazać się celnością i zręcznością. Z tą różnicą, że zamiast rzucać Sombrero, bawimy się obręczami, którymi również rzucamy do celów.

Do zabaw często aranżujemy przestrzenie, które naszym zdaniem fajnie jest zagospodarować: dziedziniec, ogród, taras, zewnętrzna palarnia.

Chcemy, żeby nasze imprezy odbywały się na luzie, w niewymuszonym klimacie wspólnej rozrywki. Tworzymy przestrzeń, gdzie wszystkie pokolenia mogą się integrować i mieszać w radosnej zabawie, która dla każdego gościa może znaczyć coś innego.

Dla jednych będzie to szalony taniec na parkiecie, dla kogoś gry zręcznościowe, dla innych picie wódki z wujkiem Staszkiem i opowiadanie sobie kolejnych odcinków rodzinnej sagi.

A jakie zabawy na weselach odpowiadają Tobie najbardziej?